Manapság a hordozás a reneszánszát éli, ezzel együtt megjelentek olyan mozgásformák, ahol a testedzés ideje alatt is magunkon tudhatjuk a babáinkat. Azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy az általunk cipelt legédesebb teher a keringésre, az ízületekre, és a kismedencei szervekre fokozott terhelést jelentenek! A várandósság és a szülés a női szervezet számára egy megterhelő feladat, rengeteg anatómiai, élettani változással. A keringési, hormonális, testtartásbeli változások mindenkit érintenek a pocakos élet során, azonban nehéz általános érvényű edzéstervet összeállítani bármilyen szülés utáni csoportos tornához. Ennek legfőbb oka, hogy a résztvevők terhesség, illetve szülés előtti edzettségi állapotát ugyanúgy figyelembe kell venni, mint a várandósság és a szülés eseményeit. Ha pedig egy rajtunk pihegő plusz súllyal szeretnénk, (vagy csak így tudjuk megoldani) élvezni a mozgás adta kikapcsolódást akkor hatványozottan oda kell figyelni, hogy ne ártsunk a saját szervezetünknek! A gyermekágyi időszak alatt a legfontosabb a regenerálódás, azonban a helyes mozgásnak ilyenkor is jótékony hatása van. Ebben az időszakban hordozóval történő „edzést” semmiképp nem javaslok!
Aki gondolkozik hordozós edzés választásán érdemes korábban elkezdeni a napi rutinba beépíteni az eszköz használatát. A hosszabb-rövidebb séták, házimunka és sok-sok magabiztos felhelyezést követően sokkal élvezhetőbb lesz az a magunkra szánt egy óra. Ha valaki mégis első ízben találkozik a hordozás világával az edzőteremben, csakis úgy álljon neki, hogy szakképzett hordozási tanácsadó segít felhelyezni az eszközt. Menet közben bármilyen, változás észlelésekor, az oktatónak vagy a jelenlévő hordozási tanácsadónak jelezni kell. A helyes hordozási technika elengedhetetlen követelménye a testmozgásnak! Csak olyan hordozóeszközt érdemes választani, ami szimmetrikusan terheli a viselőjét, semmiképp nem javaslom az egy oldalra terhelő eszközöket!
Az edzést a hordozók felvétele után mindig tartáskorrekciós gyakorlatokkal kezdjük, és végig törekszünk a gyakorlatok helyes pozicionálására puttonnyal a háton is, hogy a jól eső izomláz helyett ne derékfájással és egyéb kellemetlen panaszokkal távozzunk az edzőteremből. Ennél az edzéstípusnál a gerinc körüli mélyebb és felületesebb izmok bemelegítésére, az ízületek átmozgatására több időt vesz igénybe és nagyobb hangsúlyt kap, mint egy plusz csomag nélküli órán. Nem végeztetünk ugráló, szökdelő gyakorlatokat! Ezek a plusz teher miatt ártalmasak lehetnek az ízületekre és nagy túlterhelést jelentenek a gát és kismedencei izomzatra. Nem végeztetünk ölyan gyakorlatokat, melyekkel könnyen kibillenhetnek az Anyukák az egyensúlyi helyzetükből és eséshez vezethetnek. Fontosnak tartjuk, hogy az edzés ideje alatt végig érezze, aki részt vesz az órán, hogy az oktató figyeli és korrigálja a hordozóban a testhelyzetet úgy a Babáét, mind az Övét. Az erősítő gyakorlatokat könnyebb és nehezített formában is bemutatja az oktató, hogy mindenki a saját edzettségi szintjének megfelelő gyakorlatot helyesen tudja végrehajtani. Abban az esetben, ha bármelyik gyakorlat fájdalmat, panaszt okoz érdemes azonnal abbahagyni! Ebben az esetben lehetőség van gyógytornásznak jelezni a problémát, aki egy alapos vizsgálat során próbál megoldást találni a jelentkező fájdalomra, kellemetlenségre.
Mindig van folyadékpótlásra lehetőség, a szoptató Édesanyáknál kiemelten figyelünk erre. Javasoljuk a textilpelenka és váltóruha bekészítését mind a magunk mind a babáink számára arra az esetre, ha a mozgás hevében nagyon megizzadnánk.
Nem utolsó sorban bababarát helyet választottunk az edzéseinkhez, ahol a torna előtt és után a picurkákat letehetjük, hogy ők is megvitathassák egymással az élet nagy dolgait! Hordozóval edzeni káros lehet,nem körültekintően felépített edzés és képzetlen edző esetén. Azonban, precízen átgondolt, helyesen kivitelezett feladatok mellett biztonságosan válhatunk újra fitté anélkül, hogy másra kellene bíznunk csemeténket!A Babygym csapata arra törekszik, hogy az itt leírtak betartásával színvonalas lehetőséget biztosítson az edzésbe visszakívánkozó Anyukáknak!
Petricsevics Krisztina, BabyGym gyógytornász szakértője